مکان فعلی :

           

اخبار برگزیده :
۱۳۹۵/۰۵/۱۹

جوشش قنات گریچ ریگان بعد از ۳۰ سال

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ریگان:قنات روستای گریچ شهرستان ریگان بعد از گذشت 30 سال جوشش یافت و بیش از 5 هزار اصله نخل خرما در این منطقه حیات تازه‌ای گرفتند.
علیرضا غلامشاهزاده بخشدار مرکزی ریگان با اشاره به احیای قنات روستای گریچ شهرستان ریگان اظهار داشت: در پی درخواست اهالی روستای گریچ که به دلیل خشک شدن قنات‌شان اقدام به مهاجرت کرده بودند، طی بررسی از این قنات کار احیا آن آغاز شد
وی بیان داشت: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری شده است تمام تلاش ما در این روستا تحقق این شعار بود.
غلامشاهزاده عنوان کرد: با احیای این قتات در روستای گریچ بیش از 5 هزار اصله درخت خرما از نوع مضافتی و ربی احیا و کشاورزی در این منطقه رونق خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: برای احیای این قنات با اعزام یک دستگاه بیل مکانیکی و حفر مسیر قنات، قنات یک باره جوشش یافت و آب دوباره آن که مدتی مسدود شده بود رهاسازی شد.
بخشدار ریگان گفت: با جوشش این قنات در هر ثانیه بیش از 12 لیتر آبدهی دارد و تنها قناتی است در مناطق کوهستانی که چنین آبی را به خود اختصاص داده است.
وی یادآور شد: به دلیل خشک شدن این قنات بیش از 100 خانوار از اهالی روستای گریچ به اطراف مهاجرت کرده‌اند که با احیای این قنات مجددا به مناطق خود بازمی‌گردند.
غلامشاهزاده افزود: برای احیای این قنات بیش از 300 میلیون ریال هزینه شده است و نیاز به کانال کشی برای هدایت آب به نخلستان‌ها دارد.
وی ادامه داد: مسئولان استانی و کشوری به این قنات اهتمام جدی داشته باشند، تا کشاورزی در این منطقه توسعه یابد و شاهد رونق اقتصادی این منطقه محروم باشیم.
منطقه گریچ تا مرکز شهرستان ریگان 35 کیلومتر فاصله دارد


منبع : فرمانداری ریگان


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را زنید
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲